a

MAGYAR LEVÉLTÁROSOK EGYESÜLETE
VÁNDORGYŰLÉS 2018. Pécs

2018. JÚLIUS 09. - JÚLIUS 11.


A Magyar Levéltárosok Egyesülete 2018. évi vándorgyűlésének

PROGRAMJA

 

 

Levéltárak és kultúra

Levéltárak és nyilvánosság

 

Helyszíne: Pécs, Tudásközpont, Zsolnay Kulturális Negyed

(7622 Pécs, Universitas u. 2/A, 7626 Pécs, Felsővámház u. 52.)


Időpontja:
2018. július (8) 09–11.


Szállás:
Szalay László Kollégium

(7622 Pécs, Universitas u. 2.)


Étkezés:
PTE Univ Étterem

(7622 Pécs, Brauer Marcell sétány 2.)


Konferencia
: Tudásközpont, Zsolnay-negyed

 

JÚLIUS 08. (vasárnap)

16.00 19.00
Külföldi vendégek regisztrációja


 

19.00
VACSORA

JÚLIUS 09. (hétfő)

12.00 19.30
REGISZTRÁCIÓ
Tudásközpont

 

12.00 – 13.30 EBÉD

 

15.00 18.00
MEGNYITÓ

 

A Magyar Levéltárosok Egyesülete 2018. évi vándorgyűlésének megnyitása

Helyszíne: Tudásközpont

 


 

Köszöntők

 

A vándorgyűlés szervezőinek köszöntője (Elnök)

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma köszöntője

Baranya Megye képviselőjének köszöntője

Pécs város képviselőjének köszöntője

Pécsi Egyetem képviselőjének köszöntője

 

Rendezők információi

 

Külföldi vendégek üdvözlése

 

A Dóka Klára-díjak átadása


PLENÁRIS ÜLÉS

 

16.00 - 18.00
I. NAP: plenáris ülés


I. LEVÉLTÁR és NYILVÁNOSSÁG – Plenáris Ülés

Levezető elnök: Haraszti Viktor

 

16.00 – 16.20

 

Jóri András (ügyvéd, volt adatvédelmi biztos): Információszabadság és adatvédelem változó egyensúlya Európában és Magyarországon

 

16.20 – 16.40

Kenyeres István (főigazgató, BFL): Információszabadság és adatvédelem versus levéltárak

 

16.40 – 17.00

Ablonczy Balázs (ELTE BTK egyetemi docens): Információszabadság és adatvédelem versus történettudomány

 

17:00 – 17.20

Biszak Sándor (Arcanum Kft.): Tömeges digitalizáció, internet és a jog egy adatbázis-szolgáltató szemszögéből

 

17.00 – 17.30  Történelem, nyilvánosság és fikció az irodalom világában

Kerekasztal-beszélgetés: Hizsnyai Zoltán költő, esszéíró, szerkesztő és Zalán Tibor költő és rendező;

Moderátor: Katona Csaba (MTA BTK)

 

17.30 – 18.00

Vita, hozzászólások

 

19.30 – 01.30

Állófogadás (társas vacsora)

PTE Univ Étterem

Hellokids Együttes


s

JÚLIUS 10. (kedd)

7.30 8.30
REGGELI

Univ Étterem

 

8.30 12.00
INFORMÁCIÓS PONT
- Regisztráció

Zsolnay-negyed

 

12.00 19.00
INFORMÁCIÓS PONT
- Regisztráció

Szalay László Kollégium

 

9.00 – 12.00

II. NAP: SZEKCIÓÜLÉSEK

Helyszín: Zsolnay-negyed



A NEMZETKÖZI SZEKCIÓ ÜLÉSE

Vezeti: Kenyeres István (főigazgató, Budapest Főváros Levéltára)

 

Az ülésen rövid referátumok hangzanak el a levéltári adatvédelem kérdéskörében, melyeket vita követ. Tervezett résztvevők: Ausztria, Csehország, Horvátország, Lengyelország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia képviselői. A szekció munkanyelve az angol.


A FORRÁSKÖZLŐ SZEKCIÓ ÜLÉSE

 

204. terem

Szekcióvezető: Laczlavik György (főlevéltáros, főosztályvezető MNL Országos Levéltára)

 

Téma: Az életmódkultúra levéltári forrásai

 

9.00 – 9.20

Bilkei Irén (főlevéltáros, MNL Zala Megyei Levéltára): Levéltári források a kora-újkori nemesség életmódjának kutatásához

 

9.20 - 9.40

Csóka Ferenc (nyugalmazott levéltáros): Egy XVIII. századi magyar mágnás, Esterházy Imre életének levéltári forrásai

 

9.40 – 10.00

Bara Júlia (tudományos munkatárs, MTA BTK Művészettörténeti intézet): Élet egy vidéki kastélyban. Ünnepek és mulatságok a Károlyi család nagykárolyi kastélyában a 18-19. században.

 

10.00 – 10.20

Kurecskó Mihály (főlevéltáros, MNL Országos Levéltára): Egy napjainkban elárverezett és szétdarabolt családi fondtöredék felhasználásának lehetőségei. Az Arany és Szél családok életformája a 19. században

 

10.20 – 10.40

SZÜNET

 

10.40 – 11.00

Kissné Bognár Krisztina (főlevéltáros, VERITAS Levéltár): A művészeti felsőoktatás forrástípusai a XIX-XX. században

 

11.00 – 11.20

Sárhegyi Tamás (PhD hallgató, Pázmány Péter Katolikus Egyetem): Kultúra az emigrációban, a 20. századi kanadai magyar emigráció forrásai

 

 



A LEVÉLTÁR-PEDAGÓGIAI SZEKCIÓ ÜLÉSE

 

 

307. terem

Szekcióvezető: Rácz Attila (főosztályvezető, Budapest Főváros Levéltára)

 

9.00 – 9.15

Kirics Márta (Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Megyei Levéltára, főrestaurátor): „Kiállítás a levéltárban – eredeti iratok bemutatása”

 

 

9.15 – 9.35

Szűgyi Ferenc (Történelmi Levéltár, Zenta levéltáros): A zentai levéltárban elindított levéltár-pedagógiai foglalkozások tapasztalatai

 

9.35 – 09.50

Varga Katalin (Budapest Főváros Levéltára, levéltáros): Várostörténeti vetélkedők Budapesten

 

9.50 – 10.05

Hecker Henrietta (Magyar Nemzeti Levéltár Tolnai Megyei Levéltára, segédlevéltáros): (Film)színházakkal kapcsolatos gyakorlati foglalkozás a Tolna Megyei Levéltárban

 

10.05 – 10.20

Wallinger Mónika (Sárospataki Református Kollégium Tudományos Gyűjteményei, könyv- és papírrestaurátor): Egy ősi technika 21. századi gyerekeknek. Mire jó a „vízen festés”?

 

10.20-10.40 SZÜNET

 

10.40 – 12.00

Az előadásokon bemutatott technikák kipróbálása

 


Az INFORMATIKA SZEKCIÓ ÜLÉSE

 

201. terem

Szekcióvezető: Breinich Gábor (ny. főlevéltáros, Budapest Főváros Levéltára)

 

9.00 – 9.20

Szatucsek Zoltán (igazgató, főlevéltáros, Nemzetközi Kapcsolatok és Európai Uniós Projektek Igazgatóság  MNL OL): Az MNL Adatbázisok Online szolgáltatásának megújítása 

 

9.20 - 9.40

Kohút Sára (főlevéltáros, főosztályvezető-helyettes, MNL OL) és Gerhard Péter (főlevéltáros, osztályvezető, BFL): Az Elektronikus Levéltári Portál megújítása

 

9.40 – 10.00

Sipos András (főlevéltáros, főosztályvezető, BFL): Budapest időgép

 

10.00 – 10.20

Cseh Gergő Bendegúz (főigazgató, ÁBTL): Titkosszolgálati adatbázisok: a problémák megoldása vagy maga a probléma?

 

10.20 – 10.40

SZÜNET

 

10.40 – 11.00

Keresztes Csaba (főlevéltáros, főosztályvezető-helyettes, MNL OL): A Magyar Állam Szervei 2017-2018 célmunka céljai és eredményei

 

11.00 – 11.20

Lencsés Ákos (főkönyvtáros, MTA Könyvtár és Információs Központ): Levéltárak az EISZ Nemzeti Programban

 

11.20 – 11.40

Breinich Gábor (ny. főlevéltáros BFL) A német nemzetiségi kultúra megjelenése a Solymári Topotéka alkalmazásában

 

 

 


Az ÁLLOMÁNYVÉDELMI SZEKCIÓ ÜLÉSE

 

 

302. terem

Szekcióvezető: Szlabey Dorottya (MNL SZKK osztályvezető helyettes)

 

9.00 – 9.20

Nemes L. Ágnes (MNL SZKK főrestaurátor): Pecsétmásolatok, egy Spanyolországi tanfolyam tapasztalatai

 

9.20 - 9.40

P. Holl Adrien (BFL főosztályvezető): Tömeges savtalanítás a Prágai tapasztalok tükrében

 

9.40 – 10.00

Czikkely Tibor (MNL SZKK osztályvezető): Raktárminősítés a Magyar Nemzeti Levéltár tagintézményeiben

 

10.00 – 10.20

Szlabey Dorottya (MNL SZKK osztályvezető helyettes): Állományvédelem és restaurálás, tapasztalatok a Thüringiai Tartományi Levéltárból

 

10.20 – 10.40

Czikkely Márton (Szent István Egyetem, tanársegéd): A papírt károsító penészgomba fajok mikrobiológiai vizsgálata

 


Az OKTATÁS- ÉS TUDOMÁNYTÖRTÉNETI SZEKCIÓ ÜLÉSE

 

002. terem

Szekcióvezető: Zsidi Vilmos (BCEL)

 

Téma: Együtt élő nemzetiségek, valamint, egyetemi klubélet 1968 után

 

9.00 – 9.20

Dr. Draskóczy István (egyetemi tanár, ELTE BTK): Nemzetiségek a Mátyás-korban

 

9.20 - 9.40

Dr. Szögi László (c. egyetemi tanár, ELTE BTK): Nemzetiségek a 19. századi felsőoktatásban

 

9.40 – 10.00

Batalka Krisztina (levéltárvezető, BME Levéltára): Klubélet a Műegyetemen az 1960-as-70-es években

 

10.00 – 10.20

Osváth Zsolt (levéltárvezető, SZIE Entz Ferentz Könyvtár és Levéltár): Oral history interjúk a KEK Klubról

 

 

 


 

A GAZDASÁGI SZEKCIÓ ÜLÉSE

 

003. terem

Szekcióvezető: Béndek Eszter (MNL TML)

 

Kerekasztal beszélgetés aktuális témákról

 

10.20-10.40 SZÜNET

 

12.00 – 13.30 EBÉD, Univ Étterem


 


15:00-18:00

II. MLE Kupa focitorna

Pécsi Egyetemi Atlétikai Club pályája

Pécs Verseny utca 1.

 

14.30 – 18.30

Indulás: 14:30 kor a Szalay Kollégium elől, fél óránként különbusszal

 

15.00 – 18.00

Kulturális programok a pécsi közgyűjteményekben

Szervezi: Lengvári István

 

 Csoportkezdési időpontok: 14.30 és 16.10

 

1A és 1B csoport

A Zsolnay-Negyed kiállításai Gyugyi–gyűjtemény, Zsolnay Család– és Gyártörténeti Kiállítás, Rózsaszín Zsolnay Kiállítás

2x30 fő, 2,5 óra, együtt indul a két csoport 14.30-kor!

 

2A és 2B csoport

Cella Septichora, Ókeresztény Mauzóleum és a Középkori Egyetem

2x30 fő, 2x90 perc, csoportkezdési időpontok: 14.30 és 16.10

 

3A és 3B csoport

Püspöki palota, levéltári torony és az Egyházmegyei Levéltár

2x40 fő, 2x90 perc, csoportkezdési időpontok: 14.30 és 16.10

 

4A és 4B csoport

Egyetemi közgyűjtemények: Levéltár, Klimo Könyvtár és Múzeum

2x30 fő, 2x90 perc, csoportkezdési időpontok: 14.30 és 16.10

 

 

 


 

19.00 – 21:00 VACSORA, Univ Étterem


 

 

JÚLIUS 11. (szerda)

 

08.00 – 09.00 REGGELI

 

9.00 – 12.00

 

III. NAP: PLENÁRIS ÜLÉS

 

II. Levéltár és kultúra: a kulturális sokszínűség, nemzetiségek története, levéltári forrásai – Konferencia

Levezető elnök: Tilcsik György

 

9.00 – 09.20

Borsy Judit (főlevéltáros, MNL BaML): Nemzetiségek a 18. századi baranyai uradalmakban

 

09.20 – 9.40

Dr. habil. Orsós Anna (habilitált doktor, egyetemi docens, tanszékvezető, PTE): Cigányok/romák Baranyában

 

9.40 – 10.00

Borsy Judit (főlevéltáros, MNL BaML) Nemzetiségek a 18. századi baranyai uradalmakban

 

10.00-10.20

Nagy Imre Gábor (igazgatóhelyettes, MNL BaML): Horvátok, szerbek és németek Mohácson a 18-20. században

 

10.20 – 10.40 SZÜNET

 

10.40 – 11.00

Tyekvicska Árpád (osztályvezető, Ferenczy Múzeum, Szentendre): Együttélés és szétválás – Szerbek Szentendrén a 20. század fordulóján

 

11.00 – 11.20

Márkus Beáta (Phd hallgató, Andrássy Egyetem Budapest): A magyarországi németek malenkij robotra hurcolása

 

11.20 – 11.30

Hozzászólás, vita


 



 

 

11.30 - 12.00

Záró plenáris ülés

 

12.30 – 14.00 EBÉD, Univ Étterem

 

 


 

HAZAUTAZÁS



A program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósul(t) meg.